EN
Apbalvos 2017. gada "Izcilības balvas kultūrā" laureātus

Svinīgās ceremonijas norisi būs iespējams vērot "LMT Straume" interneta televīzijā un LMT mājas televīzijā, kā arī portālā "Delfi". Apbalvošanas ceremoniju vadīs aktieris Gundars Āboliņš, savukārt radošie priekšnesumi gaidāmi gan no Latvijas Kultūras akadēmijas, gan Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas radošajām apvienībām.

Kultūras ministrijas (KM) aicinājumam izvirzīt pretendentus "Izcilības balvai kultūrā" atsaucās 21 pieteicējs. Pretendenti šogad pārstāv tādas kultūras nozares kā vizuālā māksla, dizains, deja, kino, teātris, kultūras mantojums, mūzika, literatūra un grāmatniecība. Kandidātu pieteikumus iesūtīja KM pārraudzībā esošās institūcijas, nozaru konsultatīvās padomes, nevalstiskās organizācijas, tostarp pašvaldības. Iesniegtos pieteikumus, atbilstoši apbalvojuma nolikumā noteiktajam, izvērtēja Latvijas Nacionālā kultūras padome, izvēloties trīs kandidātus, kuri tika iesniegti apstiprināšanai kultūras ministrei Dacei Melbārdei.

"Izcilības balvas kultūrā" piešķiršanas mērķis ir izteikt Latvijas valsts atzinību par izciliem starptautiska mēroga sasniegumiem kultūrā, kas devuši būtisku ieguldījumu Latvijas kultūras vērtību popularizēšanā, veicinājuši pozitīvu Latvijas tēlu, cēluši Latvijas prestižu pasaulē un kultūras vērtību Latvijas sabiedrībā. Katrs laureāts saņems apbalvojumu, tai skaitā 7000 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Uz "Izcilības balvu kultūrā" var pretendēt, ja iegūts apbalvojums starptautiskos un profesionāli prestižos konkursos, festivālos un citos profesionāla novērtējuma pasākumos kultūras jomā; ja Latvijas mākslinieku vai kolektīvu veikums, piemēram, viesizrādes, izstādes un citi pasākumi, guvis plašu rezonansi ārzemēs, veicinājis Latvijas prestižu pasaulē un kultūras vērtības apziņu Latvijas sabiedrībā, kā arī tad, ja veikums piesaistījis plašu starptautisku uzmanību un radījis rezonansi pasaulē, veicinot Latvijas un ārvalstu kultūras telpu sadarbību un mijiedarbību.

Izcilības balva kultūrā tika iedibināta 2014. gadā pēc kultūras ministres Daces Melbārdes aicinājuma, Latvijas Radošo savienību padomes iniciatīvas un ar Nacionālās kultūras padomes atbalstu. Pirmā Izcilības balvas kultūrā pasniegšanas ceremonija notika 2014. gada 22. decembrī. Aizvadītajos gados apbalvojumu saņēmuši: Aleksandrs Antoņenko, Jānis Nords, Žaņa Lipkes memoriāls, Signe Baumane, Iveta Apkalna, Andris Freibergs, Turaidas muzejrezervāts, Rasa un Raitis Šmiti un Andris Nelsons.


atgriezties