EN

ILONA BRŪVERE Brūvere / Bruver

vārds:ILONA BRŪVERE
uzvārds:Brūvere / Bruver
profesija:režisore, scenāriju autore, producente, žurnāliste
radošā organizācija:Kinematogrāfistu savienība(kopš 1997.gada)
darba vieta:studija KINOLATS, Rīgas kinostudija, LTV1 u.c.,
citi pienākumi:Dalība sabiedriskajās organizācijās: Latvijas Kinematogrāfistu savienība (kopš 1997) Filmu producentu asociācija. Vācijas(VFR) Kinematogrāfistu savienība BUFI 1980-1990
dzīvesvieta:Kapseļu iela 3b Rīga LV1046
dzimšanas gads:1954
apbalvojumi:2012 Nacionālā kinobalva Lielais Kristaps pilnmetrāžas Dokumentālo filmu režijā.(Versija Vera) 2009 Rīgas domes Kultūras departamenta balva- Gada labākais producents. Vairākkārt nominēta kā labākā dokumentālo filmu režisore Nacionālajai kino balvai Lielais Kristaps 2003 LTV Gada balva kā labākā kultūras raidījuma režisorei un scenārija autorei. ("Mūža stipendiāti", kā arī saņem NRTP Gada balvu par Labāko mākslas videofilmu "Mana pasaule - Parīze, Londona, Berlīne, Roma" scenārija autore, režisore un producente. 1997 TV raidījumu Programmas debijas balva LTV1 Acu mirklis 1995 "Lielā Kristapa" speciālbalva par pilnmetrāžas kinoeseju "Figūras" 1986 Hamburgas Kultūras departamenta balva par Margaritas Dirā romāna "Mīlestība" skatuves interpretāciju 1977 Jauno kinematogrāfistu festivāla galvenā balva Viļņā par pirmo īsfilmu "Ir jāiet"
e-pasts:
saites:www.ilonabruvere.lv
www.filmas.lv Nacionālais kinocentrs
www.filmportal.de Ilona Bruver
www.lyrikwelt.de Ilona Bruver
https://lv.wikipedia.org/wiki/Ilona_Brūvere
cv
Mācījusies:
Hāgenas Universitātē, Kultūras zinātņu fakultātē 2006
Latvijas valsts universitātes Žurnālistikas fakultāte 1975-1979
Rīgas 50. vidusskolā. Diploms angļu valodas Tehniskajā tulkošanā. 1972
Rīgas kinostudijas Tautas kinoaktieru studija.1973/1974
Oto Benekes fonds. Vācu valoda. Brēmene/ VFR 1979/80

Valodas:
angļu, vācu, krievu, latviešu.
Darba pieredze:

1997-2017
Filmu studija KINOLATS
Autore-režisore un producente

2010-2014
Kants komunikācijas, MMediju komunikācija

2013/2014 režijas pasniedzēja RISEBA

1995-2005
redaktore un režisore LTV1

1997-2000
Neatkarīgā Rīta Avīze. Kultūras nodaļas vadītāja

2008
Publikācijas Kino raksti, Fotokvartāls, Studija, Patiesie stāsti, Sieviete.

Kinoteātris K Suns demonstrē autores-režisores portretfilmu ciklu Dominante. 36 izcilu kultūras personību portretus. Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un LTV1

Autoru nakts Rīgas Mākslas telpā. Scenārija autore, režisore un producente

1990-1995
Scenāriju autore un režisore Rīgas kinostudijā, redaktore un žurnāliste Diena, Māksla plus, Literatūra. Māksla. Mēs. Kinoraksti u.c.


1980-1990
Ilona Bruver Riga HH Filmproduktion. Filmhaus Hamburg/ VFR

1979 seko vīram , biologam Aleksandram Ribovskim un izceļo uz VFR

1972-1979
Režisora un montāžas asistente Rīgas kinostudijā.Ārštata korespondente Latvijas Radio.Rīgas kinostudijas Jauno kinematogrāfistu kluba prezidente.

CITI RADOŠIE PROJEKTU DARBI :
Daugavpils teātrī iestudē rimeiku par Edvarda Vulfa SENSĀCIJU. Beido kostīmus vairākām Daugavpils teātra izrādēm.

Ir Mākslinieku savienības Gada balvas vērienīgā Eirovision Afterparty scenārija autore un režisore.

2001
autore, režisore un producente Rīgai 800 BRĪNIŠĶĪGAIS BALAGĀNS, Rīga skatās kumēdiņus . Krāšņas cikla izrādes pilsētvidē uz skatuves un kinoekrāna ar kustību, teātra un cirka elementiem.
Piedalās Rīgas teātru aktieri un cirka mākslinieki. 2002.gadā pēc Gētes institūta I pasūtījuma tulko Botho ŠTRAUSA lugu AIZMIRSTĪBAS SKŪPSTS.

1997-2001
Neatkarīgās Rīta Avīzes Kultūras nodaļas vadītāja, redaktore.
publicējās LMM, Māksla+,Kinoraksti

1990-1995
Strādā kā kinorežisore Rīgas kinostudijā, Dokumentālo filmu studijā. Raksta Atmoda Atpūtai, Diena

Grāmatu apgādā Jumava iznāk KAZANOVAS MEMUĀRI un Konsalika romāni Ilonas Brūveres tulkojumā no vācu valodas

2009
Scenārijs, režija un producenta darbs Rīgas svētkos 7 Vēstules Rīgai. Rīgas domes Kultūras departamenta Labākā producenta balva

2009
Eiropas Filmu attīstības fonda MEDIA un VKKF atbalsts scenārijam un aktieru provēm pilnmetrāžas aktierfilmai Pasakas pieaugušajiem.Scenārijs, režija un producenta darbs.

2009
Grāmatu apgādā Zvaigzne ABC iznāk Stefana Cveiga romāns Mariija Stjuarte Ilonas Brūveres tulkojumā no vācu valodas

1997-2001
Režisore Ogists brīnās LTV1 90 min TV Teātris. Ainiņas no ceļotāju dzīves, kas iegriezušies Rīgā- Kazanova, Vāgners, grāfs Kaliostro, Bēthovens u.c.

2000-2010
Dominante, 35 tv portretfilmas ciklā VKKF Mūža stipendiāti

1991/1994
Kopā ar žurnālistu un filozofu Ilmāru Latkovski dibina nedēļrakstu NAKTS, ir tā galvenā redaktora vietniece un redaktore Picca TV, raidījumā Kaprīzes. Galvenā redaktore kinoforuma avīzē ARSENĀLS

1990
Ir Hamburgas kino un TV režisoru kolēģijā, Hamburger Filmbuero un Kultūras filmu fonda ekspertu komisijā. Atgriežas Rīgā no emigrācijas VFR.

1980- 1990
Dītera Koslika Filmbuero Hamburg,/ VFR. Autore, režisore un producente..
Producē Kultūras filmas ar Hamburgas Kultūras Filmu fonda/ Filmfoerderung Hamburg atbalstu sadarbojas ar Vācijas sabiedrisko televīziju.
Dzīvo un strādā VFR. Apceļo Eiropu.

Restaurē mēmā kino klasiku Minhenes kinomuzejā (Metropolis, Das Kabinet des Dr Kaligari , Die Buechse der Pandora, Nosferatu) sadarbībā ar pazīstamo vācu kino zinātnieku Enno Patalasu.

Vācijā pazīstama arī kā montāžas režisore Detleva Buka , Alfreda Jungraitmaira, Klausa Gītingera, Pētera Flaišmana, Biona Steinborna, Bernda Šmita, Dītera Raifarta, Uves Kardauna, Tilmana Šolla, Gabora Altoraja, Jana Šutes filmās. Filmējas kolēģu filmās pie režisoriem Ulas Fels, Johana Kūna, un Pijas Frankenbergas. Kopā ar Manhaimas kinofestivāla direktoru Mihaelu Kecu kā līdzautore sagatavo televīzijas pārraižu ciklu par vācu autorkino Vācijas sabiedriskajai televīzijai WDR
radošā biogrāfija
Kinematogrāfistu savienība
2021
Izdevniecībā, mākslas telpā AMINORI iznāk Ilonas Brūveres grāmata MANA GRĀMATVEDĪBA. Stāsta Juris Strenga. Aktiera dzīvesstāsts.

2019
KONSTRUKCIJAS. Scenārija autore-režisore un producente.
Pilnmetrāžas dokumentālā filma par dzejnieka Ulža Bērziņa dzimtas namu un dzejnieka ikdienu. Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Kants komunikācijas. Filma iekļauta Starptautiskā Šefīldas/ Lielbritānija, dokumentālo filmu festivāla oficiālajā programmā 2020

2017
IEVAINOTAIS JĀTNIEKS. Tēlnieks Kārlis Zāle ceļ Brīvības pieminekli. Pilnmetrāžas dokumentālā spēlfilma. Scenārija autore-režisore un producente. Latvijas Nacionālā kinocentra Latvijas valsts simtgades programma. Nacionālās kinobalvas Lielais Kristaps- četras profesionālās nominācijas

2013
Pilnmetrāžas dokumentālā spēlfilma TAPIERIS. Scenārija autore, režisore un producente. Sešas profesionālās nominācijas Nacionālās kino balvas
LIELAS KRISTAPS konkursa programmā. Filma veltīta komponistam un mūziķim Oskaram Strokam. Iekļauta Eiropas savienības filmu festivāla oficiālajā programmā Toronto/ Kanāda. Atbalsta Nacionālais kinocentrs.

2014
Grāmata un izstāde Stūra mājā ar 500 priekšmetiem, liecībām par dzīvi
Latvijā no 1914. līdz 2014. gadam, kā arī TV interviju cikls 5x30 min. LIKTENS LIETAS. Rīga Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014.

Desmit brīvdabas cikla izrādes un TV filmas- uzvedumi DĀMU PARADĪZE, Eiropas modes vēsture 1900-2000. Rīga Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014
Ar 15 tērpu mākslinieku un Rīgas teātra aktieru piedalīšanos.
Scenārija autore-režisore un producente ekrānam un skatuvei delarte.

2012
VERSIJA VERA. Pilnmetrāžas dokumentālā spēlfilma. Scenārija autore,režisore un producente. Filma nominēta piecās Lielā Kristapa profesionālajās kategorijās, stāsts par Rīgā dzimušo un pasaulē pazīstamo tēlnieci Veru Muhinu. Filma iekļauta Starptautiskā dokumentālo filmu festivāla ART FIFA oficiālajā programmā Toronto/ Kanāda.

2007/2008 īsfilmas: ( 25 min.)
Gleznotājs , Stacijas, Sirreālisma gultā. Sukuts. Gaismas pilsēta .
Scenārijs, režija, producenta darbs. Atbalsta LTV1 VKKF un Rīgas dome.

2007
Grāmatu apgādā Valters un Rapa iznāk Ilonas Brūveres eseju, recenziju un periodikas izlase 1997-2007 SAPŅU IZRAKTĀS BEDRES
Rīgas svētku 2007 atklāšanas ceremonija Kronvalda parkē ar kustību teātra, operas un circa elementiem. Sapnis vasaras naktī. Scenārijs, režija, producenta darbs.

2002/2004
LTV 1 kā autore režisore un producente veido programmas MAĢISKAIS KVADRĀTS(Eiropas kultūras jaunumi) un DOMINANTE ciklā VKKF
Mūža stipendiāti.

1995
SEPTIŅI TRIKI 30 min. TV teātris-filma Latvijas televīzijā LTV1. Fantāzija par cirka tēmu. Scenārijs, režija un producenta darbs.Sadarbībā ar Dāvi Sīmani snr.

Portretfilma NAKTSSARGS. Kaupofilma 25 min. Scenārijs un režija.

1992
Latvijas televīzijā piecas autorprogrammas - LĪNIJA. Nepieradinātās modes Asamblejas dienasgrāmata. 5 x 30 min. Scenārijs un režija.

Pilnmetrāžas eksperimentālā filma ŠAHA GĀJIENI, videoart 70 min.
Mode ietērpta simboliskos ikdienas tēlos kāda kurpnieka mājās.

VĀCIJAS PERIODA AUTORKINO DARBI:

Und hiess Adam sein Weib Eva dok. VFR 1981 Scenārijs un režija.
(un sauca Ādams savu sievu par Ievu) 45 min. Oberhauzenes kinofestivāls.
Hamburgas kinoskate - Hamburger Filmschau. Daudzbērnu ģimenes stāsts.

Aplaussordnung dokumentāla spēlfilma. VFR 1982. Scenārijs un režija.
(Bruņinieki un karognesēji, lūdzu uz skatuvi) 60 min.
arī TV variantā Vācijas centrālajai televīzijai ARD. Dokumentāla spēlfilma. 60 min
Duisburgas kinofestivāls. Hamburger Filmfoerderung.
Akadēmiskā Vācu teātra Ernst Deutsch Theater aizkulises.

V20 - Eine ungenaue Erinnerung an eine Urkunde. (Viņš un Viņa. Atmiņas) Eksperimentāla mākslas filma.
85 min. Scenārijs, režija, producenta darbs. Galvenajās lomās: Katrīna Braurena , Annette von Šturmere un Hannes Hatje. VFR 1984/85 Hamburger Filmfoerderung. Starptautiskais kinofestivāls Berlīnē Berlinale 85. Oficiālā programma Forum des jungen deutschen Films/ Jaunais vācu kino. Perspektiven/ Perspektīves. Rakstnieks domās dodas ceļā kā vilciena vadītājs. Domu vilcienā viņu pavada sieva, māte un mīļākā.

Teātra iestudējums uz kinoteātra skatuves. Margaritas Dirā noveles L'AMOUR skatuves variants 1986 Hamburgas zemes Kultūras ministrijas prēmija.

Das Haus der Begierde (Šis kaislību nams) dokumentāla spēlfilma. VFR 1989/90
60 min. Hamburgas kinoskate - Hamburger Filmschau.Atbalsta Hamburgas kinofonds/ Hamburger Filmfoerderung. Scenārijs, režija, producenta darbs.
Pieci pensionēti vīrieši -,muzeja apsargi, savā darba vietā, muzejā, kas kļuvis par viņu sapņu pasauli un jauno realtāti, kur viņi atceras savu nodzīvoto dzīvi.

Figuren (Figūras) VFR sadarbībā ar Rīgas kinostudiju. Eksperimentāla mākslas filma 70 min. Lomās: Uldis Pūcītis, Ingrīda Andriņa, Jānis Paukštello, Juris Rudzītis.
Frankfurtes kinoskate / Frankfurter Filmschau. Kinoforums Arsenāls..
Eseja par pazemes pilsētas tēmu. Scenārijs, režija, producenta darbs.
LIELAIS KRISTAPS, atzinības balva.

Deviņdesmito gadu īsfilmas –kinožurnāli, Rīgas kinostudijā

Ar 1990 gadu scenāriju autore un režisore īsfilmām Rīgas dokumentālo filmu studijā, kas iekļautas Starptautisko Kinofestivālu programmās - Francijā, Somijā, Zviedrijā, Vācijā un Dānijā; DUO, ATMIŅAS PAR CIRKU, LŪGŠANA.ULDIS BĒRZIŅŠ, SESTAIS TRAMVAJS, TIRGUSDIENA, TRAKONAMS AR DĀVI.