EN
Kultūras aliansei izdodas mainīt LTV valdes lēmumu

Kultūras alianses un LTV valdes tikšanās

2013. gada 21. maijā notika Kultūras alianses tikšanās ar LTV valdes priekšsēdētāju Ivaru Belti, kuras iemesls bija sabiedrības satraukums par kultūras raidījumu statusu LTV, ko izraisīja LTV valdes rīcība, pārvietojot raidījumu "100 grami kultūras" no raidlaika plkst. 19.30 uz plkst. 23.15. Sarunā piedalījās arī raidījuma „100g kultūras” veidotāji un Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas pārstāve, Saeimas deputāte Inguna Rībena.

Sarunas laikā tika atspēkots mīts par „100g kultūras” zemo reitingu – 2012. gadā raidījuma vidējais skatītāju daudzums bija 28 000, svārstoties no 20 000 līdz pat 45 000 skatītāju atsevišķiem raidījumiem; 2013. gada pirmajos četros mēnešos vidējā auditorija ir bijusi 36 000. Diemžēl publiskajā komunikācijā Ivars Belte vairākkārt manipulējis ar auditoriju, nosaucot nevis vidējo, bet gan zemāko rādītāju – 20 000. Abas puses bija vienisprātis, ka iznākusi tāda kā maldināšana.

Ivars Belte pauda, ka LTV valdes mērķis ir piesaistīt LTV skatītājus vecuma grupā no 15 līdz 49 gadiem un ka reitingu analīze uzrāda lielu skatītāju skaitu ziņām plkst. 18.00, pēc kurām tas strauji samazinoties, jo kultūras raidījumi interesējot šauru auditoriju. LTV valdes priekšsēdētājs nevarēja atbildēt, ar kādu plašai auditorijai domātu saturu viņš plāno aizpildīt izdevīgāko ētera laiku no plkst 19.00 līdz 22.00. Radās iespaids, ka LTV mērķis būs par katru cenu atgūt auditoriju. Taču tas ir pretrunā ar LTV valdes sākotnējo ieceri, padarot raidījumu "100g kultūras" lielai daļai tā skatītāju nepieejamu plkst. 23:15, kas novestu pie jau esošās auditorijas zaudēšanas.

Varam atbalstīt LTV valdes priekšsēdētāja apņēmību vairot sabiedriskās televīzijas skatītāju skaitu un reitingus. Taču Kultūras alianse uzskata, ka sabiedriskajai televīzijai raidījumu satura kvalitāte ir nozīmīgāks mērķis, nekā auditorijas piesaistīšana par katru cenu. Šajā ziņā sagaidām arī aktīvu un konkrētu NEPLP pozīciju – kāda ir sabiedriskā medija misija un mērķi?

Kultūras alianse pauž gandarījumu, ka sarunas rezultātā LTV valde ir pārskatījusi savu lēmumu un atradusi „100g kultūras” raidlaiku plkst. 20:00 LTV7 kanālā! Tāpat sarunas ieguvums ir lielāka konkrētība par kultūras raidījumiem rudens sezonā, ko publiskojusi LTV valde. Līdzšinējā komunikācija radīja iespaidu, ka pūles pieliktas vienīgi raidlaiku analīzē, kamēr raidījumu koncepcijas nav.

Labā ziņa – LTV esot pieejami papildus finansu līdzekļi kultūras raidījumu, tostarp „100g kultūras”, veidošanai. Pilnībā piekrītam LTV valdes viedoklim, ka LTV pirmajā kanālā praimlaikā no rudens ir nepieciešams augstvērtīgs un interesants kultūras raidījums! Kultūras alianse turpinās sekot līdzi notikumu attīstībai ar raidījumu „100g kultūras” un kultūras statusu sabiedriskajā medijā vispār. LTV valdes priekšsēdētājs pauda gatavību sadarboties ar Kultūras aliansi LTV kultūras raidījumu koncepcijas izstrādē.

Paldies visiem kultūras atbalstītājiem un petīcijas par „100g kultūras" parakstītājiem, ar kā palīdzību izdevās mainīt LTV valdes lēmumu. Dažu dienu laikā ir savākti vairāk nekā 1800 paraksti un tie turpina krāties: petīciju iespējams parakstīt šeit http://www.ipetitions.com/petition/100gkulturas/. Aicinām arī LTV valdi un NEPLP palasīt komentārus un padomāt.

 

Kultūras alianses vārdā

 

Dace Bluķe

Latvijas Radošo savienību priekšsēdētāja

 

Juris Dambis

biedrības Laiks Kultūrai valdes loceklis

 

Solvita Krese

Laikmetīgās Kultūras NVO asociācijas valdes locekle

 

Kultūras alianse ir kultūras nozares organizāciju asociācija, kurā ietilpst Latvijas Radošo savienību padome (LRSP), biedrība Laiks kultūrai (LK) un Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija (LKNVOA). Caur pārstāvēto organizāciju biedriem Kultūras alianse apvieno un pārstāv vairāk nekā 5000 kultūras un mākslas profesionāļu. Kultūras alianses mērķis ir veicināt kultūras pieejamību Latvijas sabiedrībai.

 

Latvijas Radošo savienību padomē (www.makslinieki.lv) pārstāvētas 10 profesionālās radošās organizācijas: Latvijas Arhitektu savienība, Latvijas Dizaineru savienība, Latvijas Dramaturgu ģilde, Latvijas Fotogrāfijas mākslas savienība, Latvijas Kinematogrāfistu savienība, Latvijas Komponistu savienība, Latvijas Mākslinieku savienība, Latvijas Teātra darbinieku savienība, Latvijas Zinātnieku savienība, Rakstnieku savienība.

 

Biedrība "Laiks kultūrai" apvieno nacionālas nozīmes kultūras institūciju vadītājus: Juris Dambis (Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija), Ilze Gailīte-Holmberga (Latvijas Nacionālais kino centrs), Anna Jurkāne (Turaidas muzejrezervāts), Guntars Ķirsis (Latvijas Koncerti), Imants Lancmanis (Rundāles pils muzejs), Māra Lāce (Latvijas Mākslas muzejs), Lolita Lipinska (Rīgas Cirks), Rita Meinerte (Memoriālo muzeju apvienība), Dace Melbārde (Nemateriālās kultūras mantojuma valsts aģentūra), Ilze Millersone (Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs), Aleksejs Naumovs (Latvijas Mākslas akadēmija), Jānis Oga (Latvijas Literatūras centrs), Māris Ošlejs (Valsts akadēmiskais koris), Arnis Radiņš (Latvijas Nacionālais vēstures muzejs), Klāra Radziņa (Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs), Ojārs Rubenis (Latvijas Nacionālais teātris), Evita Sniedze (Valmieras Drāmas teātris), Māra Sprudža (Latvijas Nacionālais arhīvs), Edgars Vērpe (Valsts Kultūrkapitāla fonds), Andris Vilks (Latvijas Nacionālā bibliotēka), Andris Vītols (Dailes teātris), Andrejs Žagars (Latvijas Nacionālā opera).

 

Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija apvieno 20 biedrības: Latvijas Jaunā teātra institūts, Laikmetīgās Mākslas centrs, Jauno Mediju kultūras centrs RIXC, Starpnozaru mākslas grupa SERDE, Kultūras un mākslas projekts Noass, Dd Laboratory, Orbīta, Dizaina inovāciju centrs, Culturelab, Cirka asociācija, Latvijas profesionālā mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija, Ideju forums, Urga, Latvijas Literatūras centrs, Starptautiskais kino centrs, Tarba (Ģertrūdes ielas teātris), Laikmetīgās mākslas centrs Kim?, Mākslas centrs Totaldobže, Mākslas perons, Savienojums (Dirty Deal Teatro).


atgriezties