EN
Kultūras ministrija runās par budžetu

10. februārī notika Latvijas Radošo Savienību padomes (LRSP) pārstāvju Uģa Prauliņa un Haralda Matuļa tikšanās ar kultūras ministru Intu Dālderi, kurā piedalījās arī Kultūras ministrijas (KM) Budžeta un investīciju nodaļas vadītāja Baiba Zakevica un Kultūrpolitikas departamenta direktores p.i. Jolanta Treile. Tikšanās laikā tika runāts par KM prioritātēm un budžetu 2010. gadā, KM un nevalstisko organizāciju sadarbību, NVO finansējuma programmu no KM budžeta, un Valsts Kultūrkapitāla fondu.

 

KM prioritātes 2010. gadā ir saglabāt nacionālās nozīmes kultūras institūcijas, un līdzās infrastruktūras uzturēšanai sniegt atbalstu kultūras radošajam procesam. Par “kultūras radošo procesu” nosacīti varētu uzskatīt šīs KM budžeta pozīcijas:

 

Profesionālā māksla – 13,0 milj. Ls, no tā:

     Latvijas Nacionālā opera – 3,7 milj Ls

     Filmu nozare – 1,0 milj Ls

     Mākslas un Literatūra – 8,3 milj Ls

VKKF – 2,1 milj Ls

Kultūras pasākumi, sadarbības līgumi un programmas – 0,2 milj Ls

KOPĀ – 13,3 milj Ls

 

Jāņem gan vērā, ka tur iekļauta arī ēku uzturēšana un citi ekspluatācijas izdevumi, kālab reālais finansējums radošajam darbam ir daudz mazāks. LRSP pārstāvji norādīja, ka nepieciešams KM budžeta programmu sīkāks atšifrējums: 1) kā finansējums apakšprogrammu ietvaros tiek sadalīts noteiktām kultūras institūcijām un veicamām funkcijām, 2) kā finansējums tiek procentuāli sadalīts starp pozīcijām “Atalgojums”, “Preces un pakalpojumi” u.c. KM principiāli tam piekrita un Budžeta un investīciju nodaļas vadītāja Baiba Zakevica sagatavos un atsūtīs LRSP prasīto KM budžeta informāciju par 2009. un 2010. gadu. Tam tiks pievienota arī informācija ar rezultatīvajiem rādītājiem, kas ļaus izvērtēt izlietotā finansējuma efektivitāti. LRSP priekšsēdētājs Uģis Prauliņš tāpat ierosināja KM sarīkot semināru Radošo savienību vadītājiem un vadošajiem darbiniekiem, kur tiktu sīkāk pastāstīts par KM budžeta veidošanas saturisko pamatojumu, tehniskajām niansēm, un ko vēl nepieciešams ņemt vērā, izvērtējot budžeta skaitļus. Kultūras ministrs piekrita šim ierosinājumam, un tiks precizēts laiks, kad pavasarī būtu iespējams sarīkot šādu semināru.

 

KM atzinīgi novērtēja nevalstisko kultūras organizāciju sabiedrisko darbību 2009. gadā, un uzsvēra, ka būtu svarīgi turpināt kultūras pārstāvniecību arī 2010. gadā. Tomēr šogad dotācija kultūras NVO ir sarukusi līdz 13 000 Ls. Plānots saglabāt esošos uzdevumus – starptautiskā sadarbība, informācijas aprite – un tuvāko mēnešu laikā sagatavot konkursa nolikumu un izsludināt to. LRSP priekšsēdētājs Uģis Prauliņš norādīja, ka ar šo finansējumu varbūt varētu nosegt dalības maksu starptautiskajās organizācijās un nodrošināt starptautisko Latvijas pārstāvniecību, bet pilnībā trūkst līdzekļu radošo profesionālo organizāciju darbībai Latvijā. KM pieņēma zināšanai LRSP viedokli.

 

Par Valsts Kultūrkapitāla fonda pašreizējo situāciju ministrs pauda nostāju, ka ievērojami samazināts fonda budžets tika iepriekšējās kultūras ministres laikā. Ideālā variantā VKKF atbalstam būtu jāatvēl 10 – 15 % no “kultūras radošā procesa” budžeta (13,3 milj Ls), kam VKKF 2010. gada budžets 2,1 milj Ls gandrīz atbilst. Lai esošais VKKF finansējums nonāktu tieši radošajam procesam, pārtraukta mērķprogrammu, kultūras programmu un valstiski nozīmīgu kultūras pasākumu finansēšana, daļu izbeidzot, daļu pārņemot KM. Šādā rakursā skatoties, VKKF finansējums tikai projektu konkursiem  no 1,9 miljoniem 2009. gadā sarucis uz 1,5 miljoniem 2010. gadā. Runājot par VKKF finansējuma avotu maiņu uz speciālo budžetu, ministrs pauda viedokli, ka tas būtu vēlams, taču norādīja, ka noslēgtās vienošanās ar Eiropas Savienību un starptautiskajiem aizdevējiem to padara politiski ļoti grūti īstenojamu.

 

Lai nodrošinātu labāku informācijas apriti un dotu iespēju kultūras sabiedrībai diskutēt par aktuālajiem jautājumiem, LRSP ierosināja turpmāk reizi 3 mēnešos rīkot atklāto Nacionālās kultūras padomes sēdi, kāda jau notika 2009. gada 23. septembrī. Ministrs principā piekrita šim ierosinājumam, un pēc laiku saskaņošanas 2010. gada martā paredzēts sasaukt atklāto Nacionālās kultūras padomes sēdi.

 

 

Informāciju sagatavoja

Haralds Matulis


atgriezties