EN
LRSP 09.05.2011 biedru sapulces protokols

LRSP biedru sapulce, 9. maijā 17.30.

Latvijas Teātra darbinieku savienībā, Dzirnavu ielā 135.

 

Protokols

 

Piedalās: Agris Dzilna (Dizaineru savienība), Daiga Gaismiņa-Šiliņa (Teātra darbinieku savienība), Januss Johansons (Teātra darbinieku savienība), Vilis Āķis (LFMS FIAP, Izgudrotāju biedrība), Dainis Grīnvalds (Latvijas Dramaturgu Ģilde, Rakstnieku savienības pilnvarotais pārstāvis), Dainis Bērziņš (Arhitektu savienība), Laima Žurgina (Kinematogrāfistu savienība), Ieva Romanova (Kinematogrāfistu savienība), Haralds Matulis (Latvijas Radošo savienību padome).

 

 

1. VKKF NVO konkursa rezultāti.

 

Konkursā finansējums piešķirts lielākai daļai radošo savienību, kas bija iesniegušas projektus - Latvijas Komponistu savienībai, Latvijas Arhitektu savienībai, Latvijas Teātra darbinieku savienībai, Rakstnieku savienībai, Latvijas Kinematogrāfistu savienībai, arī Latvijas Radošo savienību padomei, nav piešķirts Latvijas Dramaturgu Ģildei.

 

 

2. Situācija ar Likumu par mākslinieku statusu.

 

Darbs pie likuma par mākslinieka (jeb radošas personas) statusu aptver vairākus jautājumu blokus:

            Sociālā apdrošināšana māksliniekiem:

-          pensijas

-          bezdarbs

-          slimība

Pašnodarbinātā / brīvmākslinieka statuss:

-          kādi nodokļi jāmaksā (IIN, sociālais), nodokļu lielums

-          kas sedz sociālās iemaksas? (Lietuvā daļēji sedz valsts)

-          nodokļu iemaksu izlīdzināšana pa mēnešiem (situācijai, ja mākslinieks saņem vienu lielu honorāru, bet pēc neregulāra laika)

-          PVN atmaksas kārtība, apjoms (30 000 Ls no 2011. gada?)

Valsts garantēts finansējums radošajām savienībām (RS):

-          Igaunijas modelis: valsts finansējums radošai savienībai = radošās savienības biedru skaits x 1/5 no vidējās mēnešalgas valstī x 12 mēneši. Radošā savienība izveido komisiju (kurā ietilpst arī KM pārstāvis), kas lemj par piešķirtā finansējuma piešķiršanu ‘radošā pabalsta’ veidā RS biedriem, kam nav darba attiecību (tostarp autoratlīdzības līgumi). Šis pabalsts ir var tikt izmaksāts līdz 6 mēnešiem, un ir minimālās mēnešalgas apmērā. 10 % no piešķirtā finansējuma RS drīkst izmantot administratīvām vajadzībām – tas lielā mērā atrisina arī radošo profesionālo organizāciju bāzes finansējumu savu biedru interešu pārstāvniecībai, administratīviem izdevumiem, informācijas apritei. Pielikumā Igaunijas likums.

 

Darba grafiks:

Maijs līdz augusts:

izpētīt situāciju Latvijā – likumdošanas akti, kas iespaido māksliniekus, kas jāmaina; izpētīt situāciju Lietuvā un Igaunijā, un citās Eiropas valstīs.

Septembris – oktobris:

likumprojekta priekšlikumu sagatavošana apspriešanai radošajām savienībām, KM pakļautības nozaru padomēm un kultūras nozares organizācijām, prioritāšu noteikšana likumprojektam. Izšķiršanās, vai tas ir viens Likums par MS, vai atsevišķas nepieciešamās normas iestrādāt esošajos likumos.

Novembris – februāris 2012:

likumprojekta juridiska izstrāde; sarunas ar Saeimas frakcijām, sabiedriskajām organizācijām, Kultūras ministriju; pozitīvas publicitātes veicināšana.

Februāris 2012 – Maijs 2012:

likumprojekta apstiprināšana Saeimā.

 

 

3. KM Radošo industriju padome.

 

Kultūras ministrija 6. maijā noslēgusi Nodomu protokolu ar Ekonomikas ministriju par sadarbību Radošo industriju attīstībai un izveidojusi Radošo industriju Padomi, kurā ietilpst arī LRSP pārstāvis Haralds Matulis.

 

Padomei plānots tikties 4 gadā, tai uzdevums ir popularizēt RI jomu, veicināt tās attīstību, atbalsta mehānismu radīšanu. Pielikumā Nodomu protokols un RI Padomes sastāvs.

 

KM sadarbojas ar LIAA, piemērojot LIAA izglītības pasākumus kultūras un RI nozares organizāciju un cilvēku reālajām vajadzībām.

 

Vairāk info: Iveta Cīrule, radošo industriju speciāliste, Iveta.Cirule@km.gov.lv.

 

 

4. LRSP stipendiju programma.

 

Lai īstenotu ideju par LRSP ziedojumu programmas atvēršanu izciliem Latvijas māksliniekiem, par pamatu tiks ņemts KKF mūža stipendiātu kopums, papildinot tos ar citiem izciliem māksliniekiem, kas valsts ekonomiskās situācijas dēļ palikuši “zem svītras” KKF konkursā uz mūža stipendiju piešķiršanu.

 

Lielākā daļa savienību ir iesniegušas jau esošo stipendiātu vārdus, kā arī izcilības, kas šobrīd vēl nav iekļauti mūža stipendiātu programmā, bet būtu noteikti to pelnījuši.

 

Izšķirošs ir tas, KĀ šī ziedojumu programma tiks pasniegta. Veidojot ziedošanas programmu, svarīgi to darīt, saglabājot vislielāko cieņu pret ziedojumu programmas dalībniekiem (problemātiski ar interneta versiju, ‘klikšķināšana’ uz izcilībām). Iezīmējas dažādi varianti, kā varētu organizēt ziedošanas kampaņu:

a)      ir projekta vēstnesis, liela personība, kas aicina ziedot, kam cilvēki uzticas un seko (kā piemērs, Vilis Vītols),

b)      publiska kampaņa, publisks pasākums, piesaistīta televīzija un citi mediji,

c)      ziedo atsevišķām izcilībām / ziedo visai programmai un LRSP biedru sapulce nolemj, kā sadalīt saziedoto finansējumu,

d)     privāts labdarības fonds / valsts vai pašvaldības līdzdalība,

e)      vai ziedotājs paliek anonīms? Ja nē, ko viņš saņem pretim?

 

Tiek nolemts turpināt diskusiju par šo jautājumu nākamajā LRSP sēdē, kad būs klāt LRSP priekšsēdētāja Ieva Struka.

 

 

5. e-pasti un savstarpējās apzināšanas iespējas.

 

LRSP ir nepieciešama radošo savienību biedru e-pastu kontaktadreses, lai nepieciešamības gadījumā steidzami apzinātu visus tos biedrus, kas lieto e-pastu. Dažreiz tas ir vitāli nepieciešams, lai operatīvi apziņotu visos radošos un varam paust savu attieksmi, kamēr nav par vēlu (budžets, finansējums, likvidācijas u.c).

 

Lielākā daļa savienību ir atsūtījušas biedru kontaktu listi – vārdu, uzvārdu, e-pastus. Arhitektu savienība un Mākslinieku savienība nolēmusi neiesniegt LRSP savu biedru kontaktu listi un pašas nodrošināt svarīgās LRSP informācijas apriti. Haralds Matulis rezignēti konstatē, ka tās ir šo savienību tiesības un tiks respektētas, tomēr pauž šaubas vai tad būs iespēja efektīvi aizstāvēt kopīgās, tostarp šo savienību, intereses. Jo īpaši attiecībā uz Likumu par Mākslinieka statusu, kas vislielākajā mērā skar vizuālās mākslas pārstāvjus.

 

 

6. Citi jautājumi.

 

Jautājums par Latvijas Dramaturgu Ģildes (LDĢ) un Latvijas Fotogrāfijas mākslas savienības FIAP (LFMS FIAP) statusu Latvijas Radošo savienību padomē nenomaksāto biedra naudu dēļ.

 

LDĢ un LFMS FIAP nav nomaksājušas biedra LRSP par 2009., 2010., 2011. gadiem. Ko darīt? Haralds Matulis ierosina apturēt abu organizāciju balsstiesības LRSP līdz brīdim, kad tiek samaksāta biedra nauda par šo un iepriekšējiem gadiem. Ieva Romanova ierosina nošķirt LDĢ un LFMS FIAP un lemt par katru organizāciju atsevišķi.

 

Balsošanai tiek likts priekšlikums: „Uzskatīt, ka LDĢ vadītāja Daiņa Grīnvalda ieguldījums LRSP darbībā nosedz ĻDĢ biedra naudu par 2009. un 2010. gadu, savukārt LDĢ 2011. gada biedra naudas samaksas termiņu pagarināt līdz 2011. gada novembrim.” Priekšlikums vienbalsīgi tiek atbalstīts.

 

Balsošanai tiek likts priekšlikums: „Apturēt LFMS FIAP balsstiesības Latvijas Radošo savienību padomei līdz tiek samaksāta biedra nauda par 2011. gadu un sastādīts grafiks biedra naudas parādu par 2009. un 2010. gadu samaksai.” Priekšlikums vienbalsīgi tiek atbalstīts.

 

7. Nākamā LRSP sēde 6. jūnijā plkst. 17.30. Latvijas Teātra darbinieku savienībā, Dzirnavu ielā 135.

 

 

Haralds Matulis, 10.05.2011


atgriezties