EN
Muzeju un teātru vērtēšana, 3. augusts
3.augustā notika Kultūras ministrijas funkciju, kas saistīta ar muzeju, teātru, operas un citu kultūras objektu statusu un turpmākajām optimizācijas iespējām, vērtēšana. Tā sākās ar KM prezentāciju, Jolantas Treiles un Inta Dāldera komentāriem. Sēdi vadīja Baiba Pētersone (Valsts Kanceleja), piedalījās vairāku muzeju vadītāji, Nacionālās Bibliotēkas vadība, Finanšu, Zemkopības un Veselības ministriju pārstāvji, Kultūras NVO pārstāvēja Dainis Grīnvalds un Daiga Šiliņa.
Ļoti daudz tika runāts par muzejiem, uzklausīti vairāku muzeju vadītāju (Māra Lāce, Jānis Siliņš, Aija Fleija,u.c.) viedokļi.

Diskusijas tēmas:

·               Vai nebūtu lietderīgi visus muzejus pārņemt KM (ir arī citu ministriju pakļautībā esoši muzeji)? Šāda pieredze esot Igaunijā. KM atbildēja, ka nē, jo ir jau katram savas iestrādes un tad būtu jāpalielina administratīvais aparāts. Veselības ministrija (Pasaules Medicīnas vēstures muzejs) - nevajag, jo pārmaiņas arī maksā naudu.

·               Kāda būs KM stratēģija, ko mainīs, lai novērstu šķēršļus muzeju pašieņēmumu kāpumam? (B. Pētersone) I. Dālderis - mums jau ir ļoti augsti pašieņēmumi salīdzinājumā ar citām valstīm. Problēma - cenrāži, jautājums risināšanai jau ierosināts Saemas komisijās, jāmaina likumdošanas akti, tas "atraisītu rokas" muzeju vadītājiem, ļautu brīvāk noteikt cenas.

·              Vai nevar pārveidot muzeju statusu, lai tie varētu saņemt Grantu finansējumu (kā zinātniskie institūti, tad tie izietu ārpus budžeta, pašu ieņēmumi neadministrētos caur KM)? KM - nav šādas prakses, jāizskata iespējas.

·               Muzeju pārstāvji – liela problēma ir Valsts kontroles uzdotā krājumu apzināšana un uzskaitīšana (iekļaušana iestādes budžetā), tā nepalielina muzeju ieņēmumus, tieši otrādi, jo jāsasauc speciālas eksponātu novērtēšanas komisijas, grāmatvedībai milzīgs papildus darbs (bezjēdzīgs), Vēstures muzejs šo darbu veiks labi ja 20 gadu laikā, jo viņiem ir vairāk kā 100 tūkst. krājuma vienību.

·               D.Grīnvalds ierosina Pašvaldību likumā noteikt, ka pašvaldībām jāuztur teātru un muzeju ēkas un tehniskais personāls, KM dotē tikai mākslinieciskos procesus, slēdz līgumus ar radošo personālu. Līdzīgi kā Izglītības ministrija ar skolām. FM – nevienlīdzīgi sadalās pa pašvaldībām, nevar salīdzināt ar skolām. Piem., bagātākajai Garkalnes pašvaldībai nav neviena teātra, var būt kāds muzejs. M.Lāce – ir ļoti plašs pašvaldību muzeju tīkls, kas tiek aprūpēts. Vienīgais muzejs, ko varētu pārņemt – Rīgas Vēstures un Kuģniecības muzejs.

·               Māra Lāce ierosina atbrīvot muzejus no zemes nomas zem nekustamā īpašuma maksas. Problēma ir arī par ieejas biļetēm saņemtās naudas pārskaitīšana, tā jāieskaita Valsts Kasē, daudzās banku filiālēs lielas komisijas maksas, nevar ar naudas maisiņu skraidīt un meklēt, kur lētāk, ar kartēm norēķinās neliels apmeklētāju skaits.

·               Bibliotēkas pārstāve raksturo situāciju savā nozarē, norāda, ka bibliotēku apmeklējums ir krietni pieaudzis krīzes periodā, arī izsniegto vienību skaits, jo datu nesējos vairākas vienības ievietotas, jauna tendence – bibliotēkās cilvēki internetā meklē darbu, tiek izmantotas darbinieku zināšanas datora un interneta lietošanā (CV sagatavošana), bibliotēkas, tāpat kā muzeji un teātri, veic arī sociālo funkciju. Liels ieguvums ir maksas pakalpojumu atcelšana, ko iesaka ieviest arī muzejiem. Muzeju pārstāvji – jā, varētu pastāvīgās ekspozīcijas būt bez maksas, tāda ir arī pasaules pieredze, bet tas negarantē lielāku apmeklētību, Muzeju nakts nav īstais piemērs, jo tad cilvēki vairāk nāk uz šovu. Tiek minēts, ka dauz ko ierobežo arī MK noteikumi. B. Pētersone norāda, visas problēmas, ko rada MK noteikumi ir risināmas un tiek gaidīti ieteikumi un labojumi no nozaru speciālistiem.

·               Jānis Siliņš un Daiga Šiliņa raksturo situāciju teātra jomā. Kurus teātrus varētu pārņemt Rīga? (B. Pētersone) Ieteikums – tos, kas nosaukumā nes Rīgas vārdu – Rīgas Čehova Krievu teātri un JRT. Tiek minēts JRT telpu katastrofālais stāvoklis. Apspriesta Dailes teātra milzīgo telpu grūtā apsaimniekošana. Reformu Vadības Grupu interesē teātru apmeklētība un zāles piepildījums. Šāda informācija ir KM un tā tiks sagatavota un viņiem nogādāta. Aktuāls jautājums – lielie AKKA/LAA administratīvie procenti (25%), teātri gadā pārskaita milzīgas summas (piem. Nac.t. – 90 000Ls, Daile – vairāk par 100 tūkst.). Šis jautājums jārisina KM.

Lēmumi pieņemti netika. RVG izstrādās ieteikumus KM līdzekļu optimizācijai.


atgriezties