EN
PRET kultūras diskrimināciju LTV!

Kultūras alianse ir sagatavojusi atklātu vēstuli Latvijas Televīzijas valdei un Nacionālajai Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei, un aicinām ikvienu parakstīties par raidījuma "100 grami kultūras" saglabāšanu:
http://www.ipetitions.com/petition/100gkulturas/

Latvijas Televīzijas valdei

Nacionālajai Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei

 

 

Kultūras alianses atklātā vēstule

Pret kultūras diskrimināciju

 

Latvijas Televīzijas valde ir pieņēmusi lēmumu pārcelt pēdējo palikušo kultūras raidījumu LTV1 ēterā „100 grami kultūras” no raidlaika 19:00 uz 23:15, tā vietā izrādot izklaides šovu „Lauku sēta”. Mēs to nepieļausim.

Ekonomiskās krīzes laikā jau tika samazināti visi LTV kultūras raidījumi, un šobrīd „100 grami kultūras” ir palicis vienīgais regulārais kultūras raidījums, kur profesionāli tiek apskatīti latviešu kultūras un mākslas notikumi. Lielai daļai iedzīvotāju, kas nevar atļauties apmeklēt kultūras pasākumus, pats raidījums ir kultūras notikums. Raidījuma pārcelšana uz 23:15 samazinās kultūras pieejamību lielai daļai skatītāju. Raidījuma pārcelšana uz 23:15 iznīcinās tiešā ētera studiju, kas šobrīd nodrošina profesionāļu un mākslas kritiķu diskusijas par kultūras aktualitātēm.

Taču visnepieņemamākais ir pats princips, ka jaunā LTV valde sabiedriskās televīzijas popularitāti mēģina vairot, pazeminot LTV programmas kvalitāti – augstvērtīgu raidījumu pārceļot uz marginālu raidlaiku, un tā vietā ieceļot izklaides šovu.

Šāda rīcība ir pilnīgā pretrunā ar sabiedriskās televīzijas mērķiem, programmu veidošanas principiem un LTV formulēto misiju „uzlabot Latvijas iedzīvotāju dzīves kvalitāti, veidojot jēgpilnu programmu saturu”. Sabiedriskais pasūtījums tiek veidots, domājot par Latvijas sabiedrības labumu un par Latvijas valsts ilgtermiņa mērķiem. Mūsdienās mediji ir izšķirīgi gan sabiedrības viedokļa, gan tautas identitātes veidošanā, un kultūras raidījumu izskaušana no Latvijas televīzijas ir pretvalstiska un tiešā veidā kaitē Latvijas kā nacionālas valsts interesēm.

 

Ar šo vēstuli informējam, ka ne vien nosodām LTV valdes lēmumu un protestējam pret to. Bet arī, ka nekādā gadījumā nepieļausim tā īstenošanos, ja tas būs nepieciešams, rīkojot pilsoniskās nepakļaušanās akcijas.

Visdrīzākajā laikā:

1) sagaidām LTV valdes publiskus paskaidrojumus par šā lēmuma motivāciju,

2) gribam redzēt LTV valdes konkrētu piedāvājumu par kultūras raidījumiem LTV ēterā, lai nodrošinātu sabiedriskā pasūtījuma īstenošanu,

3) aicinām LTV valdi tikties ar Kultūras aliansi, lai informētu par LTV kultūras raidījumu stratēģiju.

 

 

Kultūras alianses vārdā,

 

Dace Bluķe

Latvijas Radošo savienību priekšsēdētāja

 

Juris Dambis

biedrības Laiks Kultūrai valdes loceklis

 

Solvita Krese

Laikmetīgās Kultūras NVO asociācijas valdes locekle

 

Rīgā, 2013. gada 17. maijā.

 

Kultūras alianse ir kultūras nozares organizāciju asociācija, kurā ietilpst Latvijas Radošo savienību padome (LRSP), biedrība Laiks kultūrai (LK) un Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija (LKNVOA). Caur pārstāvēto organizāciju biedriem Kultūras alianse apvieno un pārstāv vairāk nekā 5000 kultūras un mākslas profesionāļu. Kultūras alianses mērķis ir veicināt kultūras pieejamību Latvijas sabiedrībai.

 

* Latvijas Radošo savienību padomē (www.makslinieki.lv) pārstāvētas 10 profesionālās radošās organizācijas: Latvijas Arhitektu savienība, Latvijas Dizaineru savienība, Latvijas Dramaturgu ģilde, Latvijas Fotogrāfijas mākslas savienība, Latvijas Kinematogrāfistu savienība, Latvijas Komponistu savienība, Latvijas Mākslinieku savienība, Latvijas Teātra darbinieku savienība, Latvijas Zinātnieku savienība, Rakstnieku savienība.

Biedrība Laiks kultūrai apvieno nacionālas nozīmes kultūras institūciju vadītājus: Juris Dambis (Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija), Ilze Gailīte-Holmberga (Latvijas Nacionālais kino centrs), Anna Jurkāne (Turaidas muzejrezervāts), Guntars Ķirsis (Latvijas Koncerti), Imants Lancmanis (Rundāles pils muzejs), Māra Lāce (Latvijas Mākslas muzejs), Lolita Lipinska (Rīgas Cirks), Rita Meinerte (Memoriālo muzeju apvienība), Dace Melbārde (Nemateriālās kultūras mantojuma valsts aģentūra), Ilze Millersone (Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs), Aleksejs Naumovs (Latvijas Mākslas akadēmija), Jānis Oga (Latvijas Literatūras centrs), Māris Ošlejs (Valsts akadēmiskais koris), Arnis Radiņš (Latvijas Nacionālais vēstures muzejs), Klāra Radziņa (Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs), Ojārs Rubenis (Latvijas Nacionālais teātris), Evita Sniedze (Valmieras Drāmas teātris), Māra Sprudža (Latvijas Nacionālais arhīvs), Edgars Vērpe (Valsts Kultūrkapitāla fonds), Andris Vilks (Latvijas Nacionālā bibliotēka), Andris Vītols (Dailes teātris), Andrejs Žagars (Latvijas Nacionālā opera).

Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācija apvieno 20 biedrības: Latvijas Jaunā teātra institūts, Laikmetīgās Mākslas centrs, Jauno Mediju kultūras centrs RIXC, Starpnozaru mākslas grupa SERDE, Kultūras un mākslas projekts Noass, Dd Laboratory, Orbīta, Dizaina inovāciju centrs, Culturelab, Cirka asociācija, Latvijas profesionālā mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija, Ideju forums, Urga, Latvijas Literatūras centrs, Starptautiskais kino centrs, Tarba (Ģertrūdes ielas teātris), Laikmetīgās mākslas centrs Kim?, Mākslas centrs Totaldobže, Mākslas perons, Savienojums (Dirty Deal Teatro).



atgriezties